Blog

Na czym polega zdrowa i ekologiczna moda?

W obecnych czasach wszelakie trendy modowe zmuszają społeczeństwo do częstych zakupów, co skutkuje licznymi zmianami stylu i zawartości garderoby. Wszystkie te działania napędzają konsumpcjonizm, czego konsekwencją jest nadwyżka ubrań oraz wysokie koszty ich produkcji. W dużym stopniu przyczynia się to do marnowania odzieży. Marki stale prześcigają się w tworzeniu i produkcji nowych kolekcji, ponieważ dzięki temu generują wyższe zyski. Jednak warto zwrócić uwagę, że szybka produkcja równa się szybkiej sprzedaży, czego skutkiem jest tworzenie kolejnych kolekcji i tak koło dalej się kręci.

JAKOŚĆ MATERIAŁÓW

Nadal wiele firm wykorzystuje materiały, które dosyć długo rozkładają się, co negatywnie wpływa na otaczające nas środowisko, a jak wszyscy doskonale wiemy, w XXI wieku nasza planeta nie jest w najlepszym stanie. Jednakże z biegiem lat coraz większa świadomość społeczeństwa sprawia, że kolejne marki zaczynają zwracać uwagę na kondycję naszej planety. Zakładając firmy, produkując nowe ubrania, skupiają również swoją uwagę na ochronie środowiska czy zapewnieniu godnych miejsc pracy. Coraz częściej do szycia odzieży wykorzystywane są naturalne materiały takie jak bawełna naturalna, len czy jedwab.

SLOW FASHION

Ruch „slow fashion” jest dosyć młody na rynku modowym. Skłania konsumentów do świadomego kupowania. Opiera się na zachęceniu klientów do kupowania odzieży wyższej jakości, ale takiej, która pozostanie z nimi na lata. Jak zapewne kojarzycie, niejednokrotnie odnosiłyśmy się do tego tematu w naszych postach. Zarówno wspominając o garderobie kapsułowej, jak i o materiałach, które warto mieć w swojej szafie jesienią i zimą. Ruch slow fashion daje do zrozumienia, że szybka produkcja ubrań ma zły wpływ na naszą planetę, w tym na rośliny, zwierzęta oraz ludzi pracujących w fabrykach. Wszystkie te działania skupiają się na tym, by ukazać problem związany z zagrożeniem środowiska oraz wpłynąć na społeczną odpowiedzialność.

Ruch „slow fashion” to również działania w koncepcji zero waste. Pamiętajcie, że ubrania możecie kupić na wiele sposobów. Mamy na myśli lumpeksy, różne platformy przeznaczone do sprzedaży np. vinted czy wymianę ciuchów z przyjaciółką. W obecnych czasach istnieje wiele ścieżek zakupu, ale także sprzedaży odzieży. Ubrania nie lądują w koszu, a zyskują nowe życie. Wiemy także, że wiele z Was przerabia ciuchy, które potrafią zyskać zupełnie inny charakter.

UNIWERSALNOŚĆ FASONÓW

Skupiając się na tworzeniu zdrowej, ekologicznej szafy warto mieć na uwadze kupowanie fasonów, które nie wychodzą z mody. Wspomniane przez Nas w poprzednich postach wzory, dzięki swojej uniwersalności zawsze wpasują się w każdą stylizację. Można powiedzieć, że mimo upływu czasu i zmianom w trendach, one pozostają ponadczasowe.

ZNAJOMOŚĆ MARKI

Pamiętajcie, że wybierając sklep, w którym chcecie zrobić zakupy, warto zerknąć także na jego historię oraz zapoznać się z materiałami wykorzystywanymi do ich produkcji. Tak jak wcześniej wspomniałam, w tworzeniu ekologicznej szafy należy brać pod uwagę jakość ubrań. Zasada mniej znaczy więcej, świetnie sprawdzi się przy komponowaniu swojej garderoby. Odzież z naturalnych materiałów posłuży nam na lata, a ponadto nie przyczyni się do negatywnego wpływu na środowiska.

PODSUMOWANIE

Czy kupując kolejne ubrania do swojej garderoby, zastanawialiście się czym polega zdrowa, ekologiczna moda? Czy zastanawialiście się nad tym, że nowa odzież w szafie może wpływać na otaczające nas środowisko? Dajcie koniecznie znać, co sądzicie o tym temacie. Naszym zdaniem to niezwykle istotna kwestia, szczególnie w obecnych czasach. Każdy ruch wpływa na to jak będzie nam się żyło za kilka lat. Spróbujmy razem stworzyć rzeczywistość, która będzie lepsza 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *